Przejdź do głównej zawartości

Minimalna emerytura w Polsce

Wysokość minimalnej emerytury


Dopłaca do niej państwa. Od marca 2012 r. minimalna emerytura w naszym kraju wynosi 800 zł brutto, a w marcu bieżącego roku będzie podwyżka prawdopodobnie o 4,40%.

Minimalna emerytura przysługuje osobie, która wykaże się odpowiednim okresem ubezpieczeniowym:
  • 20 lat kobiety;
  • 25 lat mężczyźni.

Uwaga!
Od 2022 r. będzie to 25 lat dla obu płci.


Jak będzie podnoszony staż pracy kobiet?


Będzie on wydłużany od 1 stycznia 2014 r. o rok co dwa lata.

I tak:

  • 20 lat będzie obowiązywać do 31 grudnia 2013 r;
  • 21 lat - od 1 stycznia 2014 r.;
  • 22 lata - od 1 stycznia 2016 r.;
  • 23 lata - od 1 stycznia 2018 r.;
  • 24 lata - od 1 stycznia 2020 r.;
  • 25 lat od 1 stycznia 2022 r.
Jeżeli z wyliczeń wyjdzie emerytura poniżej najniższego świadczenia, to ZUS wtedy automatycznie podwyższy ją do najniższej stawki, która będzie obowiązywała w danym roku.

Uwaga! Warunkiem jest wymagany staż ubezpieczeniowy. 

A jeśli ktoś go nie spełni (np. pracował w szarej strefie), to na starość będzie dostawał tylko tyle, ile odłożył, np. 300 czy 400 zł miesięcznie.

Szacunkowo, jeżeli 67-latka/latek przez 25 nie zarabiał 2,6 tys zł brutto, to nie wypracuje sobie sam emerytury minimalnej (obliczenia bez uwzględnienia inflacji i wzrostu PKB, wszystko na dzisiejsze pieniądze). Takiej osobie (przy wymaganym stażu) będzie musiał dopłacić brakującą sumę budżet państwa.

Obecnie ok. 400tys. emerytów i rencistów dostaje najniższe świadczenie. Emerytura minimalna stanowi dziś ok. 22% średniego wynagrodzenia.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wzór upomnienia dla pracownika

Kara upomnienia dla pracownika wzór Pracodawca ma prawo zastosować wobec pracownika, który nie przestrzega ustalonej organizacji oraz porządku w procesie pracy, przepisów BHP, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy:

Jak napisać pozew o rozwód?

Wzór pozwu o rozwód 1. Powód i pozwany Powód to osoba, która wnosi pozew o rozwód (może nim być każdy z małżonków), a pozwanym jest małżonek, z którym powód chce się rozwieść. W tym miejscu wpisuje się swoje dane (imię, nazwisko, dokładny adres), a niżej zamieszcza się dane małżonka.

Pozew o alimenty na dziecko wzór

Wzór pozwu o alimentyAlimentów na dziecko można domagać się, gdy nie mamy ślubu lub jesteśmy rozwiedzeni, a nawet, jeśli pozostajemy jeszcze formalnie małżeństwem, ale syn lub córka na stałe przebywają z nami i jest pod nasza opieką.