Lokata bankowa o stałym czy zmiennym oprocentowaniu?

Co wybrać: lokata bankowa o stałym czy zmiennym oprocentowaniu?

Wybór lokaty o stałym oprocentowaniu, da nam pewność, że przez okres lokaty będziemy otrzymywać stałe odsetki (oczywiście na koniec trwania okresu lokaty). Odsetki nie będą się jednak zmieniać w zależności od tego co się dzieje na rynku.

Jeżeli chodzi o lokaty o zmiennym oprocentowaniu, to po prostu zmieniają one swoje oprocentowanie (zwykle co miesiąc).

Jeśli więc oprocentowanie lokat na rynku spada, to oprocentowanie, które otrzymujemy na takiej lokacie, również będzie spadać.

Jaką lokatę bankową wybrać?

Gdy przewidujemy, że w najbliższych miesiącach rynkowe stopy procentowe lub oprocentowanie lokat będzie spadać, to lepszym rozwiązaniem będzie lokata o stałym oprocentowaniu. Pozwoli nam to nam jakby zarezerwować sobie, to dobre oprocentowanie na kilka miesięcy w przód.

Gdy natomiast założymy sobie (lub warunki rynkowe pokazują), że oprocentowanie lub rynkowe stopy procentowe będą rosnąć, to warto założyć lokatę o zmiennym oprocentowaniu.

Będziemy wtedy co miesiąc otrzymywać inne (wyższe) odsetki.

Tak więc na lokaty o stałym oprocentowaniu decydujemy się, gdy stopy procentowe będą spadać,a gdy zakładamy, że będą rosły to wybieramy lokaty o zmiennym oprocentowaniu.

Lokaty przez Internet

Ostatnio bardzo popularną formą oszczędzania stały się lokaty przez internet (online). Można je otworzyć, nie wychodząc z domu, pozwala to zyskać cenny czas.

Najczęściej warunkiem założenia takiej lokaty jest posiadanie w danym banku konta internetowego. Jeżeli je posiadamy, to wystarczy wtedy zalogować się do systemu i wybrać odpowiednią opcję, a lokata zostanie założona od ręki. Taka ofertę ma np. mBank.

Ale oczywiście są też banki, które lokaty online proponują wszystkim klientom, bez konieczności posiadania rachunku i z taką propozycją wychodzi np. Bank Pocztowy.

Ile można zarobić na lokacie online?

W Banku Pocztowym na lokacie 6-miesięcznej można zyskać do 1,5 % (min. kwota lokaty wynosi 500 zł).

Warto się zastanowić

Zanim zaczniesz oszczędzać, to warto odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań.

Najważniejsze z nich to: na co będziesz oszczędzać pieniądze i jak długo chcesz je odkładać.

Gdy jest to cel krótkoterminowy (np.wyjazd na wakacje), to warto wybrać bezpieczną formę oszczędzania pieniędzy. Najprościej będzie otworzyć konto oszczędnościowe i co miesiąc wpłacać dowolna kwotę, a następnie wypłacić wszystko w dogodnym momencie.

Jeżeli jednak masz do dyspozycji większy kapitał, to można się wtedy zastanowić nad założeniem lokat. Minimalnie potrzeba do założenia takiego depozytu 500 -1000 zł.

Lokaty mają tę wyższość nad kontem oszczędnościowym, że są lepiej oprocentowane. Jednak trzeba liczyć się z tym, że decydując się na lokatę, pieniądze będzie trzeba trzymać do końca trwania depozytu.
Osoby, które myślą o oszczędzaniu pieniędzy w kilkuletniej perspektywie- mogą zastanowić się nad wyborem innych produktów.

Jeżeli zależy Ci na bezpiecznym oszczędzaniu, to warto zdecydować się na Obligacje Skarbu Państwa. Mają one konkurencyjne oprocentowanie wobec tego, które oferują banki.

W sytuacji, gdy chcesz oszczędzać np. na swoją emeryturę, to możesz zdecydować się na rynek akcji. Pozwoli to w tak długim czasie zarobić Ci więcej niż na bezpiecznych inwestycjach.

Jeżeli nie czujesz się siłach, to nie musisz kupować na własną rękę - wystarczy wybrać ofertę funduszy inwestycyjnych.
Jak wykształcić w sobie trwały nawyk oszczędzania?

Porada pochodzi z książki Napoleona Hilla Prawa Sukcesu. Tom III i IV».
Dzisiaj chce Ci opowiedzieć, jak wytworzyć w sobie nawyk systematycznego oszczędzania.

Jak wiadomo, większość ludzi nie lubi tego określenia: "oszczędzanie", gdyż kojarzy nam się przeważnie z tym, że musimy zrezygnować z czegoś przyjemnego w swoim życiu.

Wbrew pozorom Napoleon Hill mówi właśnie o tym, odwraca całą sytuacje, mówi o tym, że oszczędzanie nie powinno kojarzyć się właśnie z tym, że będziemy mieli mniej pieniędzy, tylko oszczędzanie powinno wiązać się z tym, że będziemy mieli więcej tych zasobów finansowych.

Dlaczego oszczędzanie jest tak ważne, jeżeli chodzi o osobisty rozwój, dążenie do jakiegoś osobistego celu?

Po pierwsze: jeżeli nie posiadamy żadnych oszczędności, okazuje się wtedy, że cały czas gryziemy się tym, tą naszą sytuacją finansową, która przeważnie ma taki zerowy bilans, czyli jak to się mówi w języku polskim: "ledwo starcza nam do pierwszego". Powoduje to ciągły stres.

Po drugie: jeżeli nie mamy zasobów finansowych (nie mamy odłożonych pieniędzy), to każda sytuacja, gdzie możemy coś okazyjnie kupić np. pojawia się okazja, żeby kupić bardzo dobrą działkę lub bardzo dobrą nieruchomość w centrum miasta, na której moglibyśmy później zarobić, okazuje się, że nie możemy wyłożyć konkretnych pieniędzy.

Więc w tym kontekście mówi też Napoleon Hill, czyli jeżeli nie mamy oszczędności, nie mamy zgromadzonej puli pieniędzy, mamy mniejsze możliwości, niż osoby, które posiadają taką gotówkę.

Jakie Napoleon Hill daje tutaj podpowiedzi, odnośnie nawyku oszczędzania?

Te podpowiedzi są bardzo proste.

Mówi o tym, że oszczędzanie jest nawykiem. Tak samo jak u większości ludzi wydawanie bezsensowne pieniędzy, też jest nawykiem. Te bezsensowne wydawanie pieniędzy, to jest kupowanie tego, co w tym momencie nie jest nam potrzebne.

Więc po prostu Napoleon Hill mówi taką pierwszą poradę, która można znaleźć w książce Prawa Sukcesu. Tom III i IV», to jest to, żeby kupować to, co aktualnie jest nam potrzebne, a zaoszczędzone pieniądze, odkładać sobie np. na specjalne konto, które sobie na to przeznaczymy.

Po drugie, Napoleon Hill mówi o tym, żeby każdy grosik, każdą złotówkę, która gdzieś tam przecieka przez palce, której np. nie zauważamy, gdzieś tam powiedzmy te złotówki umieszczone są w naszych portfelach, żeby tak jakby zatroszczyć się o te pieniądze, żeby je odłożyć.

I wtedy, żeby po prostu wyeliminować nawyk, rozrzutnego wydawania pieniędzy, trzeba w to miejsce wstawić po prostu nawyk przyjemnego odkładanie tych zasobów finansowych.

To jest po prostu porada Hilla, co jeszcze znajdziemy w tej książce?

Znajdziemy jeszcze całą filozofie jak pozbyć się lęku przed biedą, przed ubóstwem. Druga rzeczą, którą znajdziemy, to jest nawiązanie do długów, do czego mogą doprowadzić długi i nauczymy się odróżniać długi, te dobre od tych złych długów i dzięki temu jeżeli chodzi o tą czwartą część Praw Sukcesu, to będzie ona miała dwie takie główne cechy.

Po pierwsze: zmotywuje nas do oszczędzania, a po drugie: zrozumiemy takie proste mechanizmy, które rządzą pieniądzem.

Np. będzie tutaj opowiedziana historia o tym, jak Henry Ford zarządzał swoimi pieniędzmi i dlaczego on zawsze miał oszczędności, dlaczego Edison też starał się mieć zawsze jakieś zaoszczędzone pieniądze. Dowiemy się także jaki napis został wyryty na ścianie jednego z banków i na pewno te historię jeszcze bardziej zmotywują, przekonają czytelnika do tego, że warto mieć oszczędności, jeżeli chce osiągnąć swój osobisty, życiowy sukces, warto zadbać o to, żeby mieć podstawy, a tymi podstawami mogą być właśnie zaoszczędzone pieniądze, zaoszczędzony kapitał.

Komentarze

Popularne posty