Koszt pożyczki

Jak sprawdzić koszt pożyczki?


Przede wszystkim sprawdź wysokość oprocentowania pożyczki. Obecnie nie może przekraczać 10% w skali roku. Wysokość może ulec zmianom, możesz się tego dowiedzieć np. u rzecznika praw finansowych.


Poproś o podanie całkowitej sumy spłaty pożyczki, czyli:

  • kwoty pożyczki wraz z odsetkami;
  • wysokość prowizji i marży;
  • koszty wszystkich usług dodatkowych (np. opłata za wcześniejsza spłatę pożyczki). 

Uwaga! Firmy pożyczkowe często podają tylko Rzeczywistą Roczną Stopę Procentową (RRSO), a to Nie powie Ci, ile będziesz musiał spłacić, bo RRSO jest wyliczana zawsze na rok. Poproś o wyliczenie dokładnej kwoty do spłacenia za taki okres, na jaki chcesz wziąć pożyczkę

Termin spłaty pożyczki Pożyczka udzielana jest na krótki termin (zazwyczaj od 30 do 60 dni). Jeśli nie masz pewności, czy dasz radę spłacić ją na czas, lepiej poszukaj oferty z płatnością na raty, bo przekroczenie terminu jest bardzo kosztowne.

Uwaga! Jeśli pochopnie zdecydowałeś na podpisanie umowy pożyczki i martwisz się, ze nie dasz rady jej spłacić, pamiętaj, ze masz prawo od nie odstąpić w ciągu 14 dni. 

Jak sprawdzić firmę pożyczkową? Informację o nieuczciwych firmach pożyczkowych znajdziesz na stronie Komisji Nadzoru Finansowego (zakładka Lista Ostrzeżeń Publicznych) oraz na stronie UOKiK.

Uczciwa firma nie będzie żądała opłat za "rozpatrzenie wniosku".  Nie zażąda też podpisania tzw. "umowy przedwstępnej" - zwykle jest płatna - dopiero po jej podpisaniu firma rozpatruje wniosek.

Uwaga! W razie odmowy, tracisz to, co wpłaciłeś. 

Nie będzie naciskać na podpisanie umowy na miejscu, od razu.

Uwaga! Niektóre firmy pożyczkowe namawiają do wzięcia pożyczki przez telefon. Nigdy się nie zgadzaj. 

Masz wątpliwości? Pytaj, jeśli czegoś nie rozumiesz. Jeśli pracownik firmy pożyczkowej nie odpowiada zrozumiale, weź umowę do domu i pokaż np. komuś z rodziny.

Uwaga! Jeśli firma nie chce udostępnić Ci dokumentów lub udzielić wyjaśnień, łanie prawo. Nie bierz u nich pożyczki


Komentarze

Popularne posty