Wcześniejsza spłata kredytu

Czy warto wcześniej spłacić kredyt? 

Zaciągnąłeś kredyt hipoteczny i marzysz o jego wcześniejszej spłacie?  Taka strategia finansowa nie zawsze się opłaca.

Gdy stopy procentowe idą w dół, rata kredytu staje się mniejsza i wtedy kredytobiorcy nie myślą o jego wcześniejszej spłacie. Odwrotnie jest, gdy stopy procentowe idą w górę. Wtedy comiesięczne raty kredytu wzrastają. 

Uwaga! Podczas wzrostu stóp procentowych, wzrasta też oprocentowanie lokat bankowych, możesz wiec więcej zarobić, gdy włożysz te pieniądze do banku. 

Kiedy warto pomyśleć o wcześniejszej spłacie kredytu?


Warto o tym pomyśleć, gdy stopy procentowe spadają. To najlepsze moment na inwestycje. Możesz pomyśleć o zainwestowaniu oszczędności w fundusze inwestycyjne, czas spadku stóp procentowych jest czasem, w którym zazwyczaj można więcej zarobić niż na lokacie bankowej i dopiero wtedy taka strategia finansowa będzie korzystna i kredyt będziesz mógł wcześniej spłacić. 

Uwaga! Jeżeli chcesz spłacić wcześniej kredyt, sprawdź w umowie kredytowej, czy nie zawiera zapisów dotyczących karnych opłat związanych ze wcześniejszą spłatą kredytu.
Opłaty te często pojawiają się przez pierwsze kilka lat umowy kredytu, więc chcąc nie ponosić tych kosztów, warto się wstrzymać, ze jego wcześniejszą spłatą – do momentu, gdy bank nie będzie mógł pobrać od Ciebie żadnych opłat. 

Uwaga! Gdy zwrócisz kredyt (pieniądze zostaną przelane na konto), bank wystawi Ci zaświadczenie o całkowitej spłacie kredytu. To  bardzo ważny dokument. Dzięki niemu wykreślisz hipotekę z księgi wieczystej. 

Komentarze

Popularne posty