Ile punktów w BIK żeby dostać kredyt?

Ile potrzeba punktów w BIK żeby dostać kredy?

Czym jest i jak wyliczana jest ocena punktowa BIK (score)?

Scoring jest metodą punktowej oceny ryzyka kredytowego. Polega ona na określeniu wiarygodności kredytowej klienta na podstawie porównania z klientami, którzy już otrzymali kredyty.


Im bardziej Twój profil jest podobny do profilu klientów terminowo spłacających swoje kredyty w przeszłości, tym wyższą ocenę punktową w BIK otrzymasz. Im więcej otrzymasz punktów (i gwiazdek) tym większe prawdopodobieństwo, że będziesz terminowo spłacał kredyt, a zatem większe jest prawdopodobieństwo otrzymania kredytu.

Ocena punktowa BIK przyjmuje wartości od 192 do 631 punktów, a dla konsumenta dodatkowo prezentowana jest w postaci gwiazdek (od 1 do 5 gwiazdek).


Jak oceny punktowe BIK (score) wykorzystywane są przez banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe?

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe wykorzystują oceny punktowe do szybkiej, precyzyjnej, przejrzystej i obiektywnej oceny ryzyka kredytowego swoich klientów. Ocenie punktowej w BIK mogą podlegać zarówno dotychczasowi klienci, jak i osoby, które po raz pierwszy zgłosiły się po kredyt, kartę kredytową itp.

Wyższa ocena punktowa to:
  • łatwiej dostępny kredyt
  • atrakcyjniejsze oferty, 
  • minimalna liczba dokumentów, 
  • obiektywna ocena z wykorzystaniem tych samych kryteriów, 
  • szybsza decyzja kredytowa.
Uwaga! Udziel zgody. Twoja dobra historia mówi za Ciebie.

Jak poznać swoją ocenę punktową BIK (score)?

Poznanie oceny punktowej jest teraz bardzo proste. Wystarczy pobrać Profil Kredytowy Plus lub BIK Pass ze strony BIK.

Czy można mieć wpływ na swoją ocenę punktową BIK (score)?

W przypadku oceny punktowej BIK szczególnie istotny wpływ na jej wysokość ma to, jak dotychczas spłacałeś posiadane przez siebie kredyty (w tym również limit w ROR oraz karty kredytowe).

Rada: Jeśli chcesz mieć wysoką ocenę punktową BIK, a co za tym idzie, większe szanse na atrakcyjny kredyt w przyszłości, powinieneś przede wszystkim zadbać o terminową obsługę kredytów już posiadanych. Należy przy tym pamiętać również o prawidłowym wywiązywaniu się ze zobowiązań wynikających z posiadania limitu w ROR oraz kart kredytowych.

Co obniża ocenę punktową BIK?

Opóźnienie w spłacie rat kredytowych:
  • długość opóźnienia w spłacie kredytu
  • czas jaki minął od ostatniego opóźnienia w spłacie, 
  • wystąpienie zaległości w spłacie oraz wysokość tej zaległości.
Wykorzystanie limitu kredytowego:
  • przekroczenie limitu kredytowego
  • wysoki poziom wykorzystania limitu kredytowego.
Duża aktywność kredytowa:

duża liczba nowo otwartych kredytów w ostatnim okresie czasu, duża liczba wniosków kredytowych złożonych w ostatnim okresie, krótki czas od złożenia ostatniego wniosku kredytowego.

BIK czy BIG?

Czasem  zdarza się, że Biuro Informacji Kredytowej (BIK) jest mylone z biurami informacji gospodarczej (BIG).

Biuro informacji gospodarczej (BIG) to instytucja, która przyjmuje, przechowuje i udostępnia informacje gospodarcze dotyczące wiarygodności płatniczej konsumentów i przedsiębiorców. Do BIG-ów, czyli biur informacji gospodarczej przekazywane są m.in. informacje o niezapłaconych rachunkach np.: za energię, telefon, czynsz.

Biuro Informacji Kredytowej współpracuje obecnie z jednym biurem informacji gospodarczej  - BIG InfoMonitor S.A.. BIG-i mogą przechowywać informacje na Twój temat do momentu, gdy Twój wierzyciel poinformuje Biuro, że całkowicie spłaciłeś należność.

Warto też podkreślić, że informacje do BIG-ów trafiają na innych zasadach niż do BIK. Informacje o Tobie, jeśli jesteś konsumentem, mogą przesyłać do BIG-u tylko przedsiębiorstwa wymienione w Ustawie. W sytuacji jeśli ponad 60 dni zalegasz z płatnościami swoich zobowiązań na kwotę powyżej 200 zł, a od przesłania do Ciebie wezwania do zapłaty listem poleconym minęło 30 dni.

Jeśli jesteś przedsiębiorcą informacje o Twoich zaległościach powyżej 500 zł  może przekazać do BIG każdy przedsiębiorca, który ma z takim biurem podpisaną umowę.

Jeśli jesteś przedsiębiorcą możesz zmniejszyć ryzyko i koszty Twoich decyzji biznesowych. Zanim podejmiesz współpracę z nowym kontrahentem możesz sprawdzić w biurach informacji gospodarczej czy terminowo reguluje on swoje zobowiązania. 

Kredyt gotówkowy przez internet 

Komentarze

Czytaj także...