Kiedy należą się alimenty na dorosłe dziecko?

Alimenty na dorosłe dziecko 

Wbrew ogólnej opinii obowiązek alimentacyjny nie jest ograniczony osiągnięciem przez dziecko określonego wieku. Granica wiekowa - ukończenie 25 lat - dotyczy wypłacania renty rodzinnej i nie wiąże się z alimentami.




Uwaga! Według przepisów rodzice obowiązkowo świadczą alimenty dziecku, które nie jest jeszcze w stanie otrzymać się samodzielnie, a w praktyce oznacza to - do zdobycia zawodu. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania, np. otrzymało ono spadek po dziadkach.

Niezamożni rodzice nie muszą płacić alimentów dziecku studiującemu zaocznie

Przyjmuje się, że dziecko nie jest w stanie się utrzymać, gdy się uczy, ale jest pewien wyjątek - nauka w szkołach dla dorosłych (zajęcia są w weekendy) czy też studia zaoczne lub wieczorowe. Rodzic zobowiązany do płacenia alimentów może dowodzić - i często sądy przyznają mu racje - że przecież syn lub córka mogą pracować.
Uwaga! Często przywoływany jest tutaj art. 133 § 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, według którego rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych wobec pełnoletniego dziecka, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem. A także wówczas, jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się (np. zaczyna kolejne studia nie kończąc poprzedniej szkoły, ma słabe wyniki na studiach. Albo też ani się uczy, ani nie pracuje.

Dziecko nie może pozorować nauki...

Wsparcie (alimenty) należy się pełnoletniemu dziecku, jeśli cały swój czas poświęca ono na kształcenie, uczy się zawodu i nie na czasu na prace zarobkową. Tak wynika z wyroku SN z 8 sierpnia 1980 r. (sygn. III CRN 144/80, OSNCP 1981/1 poz. 20).
Uwaga! Ale nauka nie może być pozorowana. SN stwierdził, że rodzice nie muszą utrzymywać studenta, który te studia zaniedbuje, czyli nie robi należytych postępów, nie otrzymuje obowiązujących zaliczeń, nie zdaje w terminie przepisanych egzaminów. A zwłaszcza jeżeli z własnej winy powtarza lata studiów i wskutek tego nie kończy ich w przewidzianym programem okresie.

Kiedy obowiązek alimentacyjny nigdy nie wygasa?

Dotyczy to dzieci chorych i niepełnosprawnych. Dość kontrowersyjne jest to, że rodzice muszą utrzymywać dziecko z problemem alkoholowym lub narkomanii ale zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia alkoholizm i narkomania są chorobami, a co za tym idzie, przyjmuje się, że leczący się alkoholik nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać. Tak stwierdził SN w uchwale z 31 stycznia 1986 r. (III CZP 76/85, OSNCP 1983, nr 1. poz 4).

Co z alimentami dla studiującej córki, która wyprowadziła się do pracującego chłopaka?

To budzi najczęstsze wątpliwości. Jeżeli córka wyprowadzi się do chłopaka lub narzeczonego, który pracuje, to nie oznacza, że rodzice mogą przestać ją utrzymywać i płacić alimenty.
Uwaga! Na osobach, które pozostają w nieformalnych związkach nie ciąży żaden wzajemny obowiązek alimentacyjny. Zmienia się to tylko w przypadku ślubu. Wówczas na małżonkach spoczywa obowiązek alimentacyjny, a ten obowiązek wyprzedza obowiązek alimentacyjny rodziców.

Obowiązek alimentacyjny nie wygasa sam w sobie...

Wyroki w sprawach o alimenty mają to do siebie, że obowiązują tak długo, dopóki nie zmieni ich inny wyrok. Dotyczy to obniżenia i podwyższenia świadczeń alimentacyjnych, a także właśnie uchylenia tego obowiązku.
Uwaga! Nie można po prostu przestać płacić, należy wnieść pozew do sądu. 

Komentarze

Czytaj także...