Na co zwrócić uwagę przy zakładaniu lokaty bankowej?

Lokata w banku - na co musisz zwrócić uwagę przy zakładaniu?

Przy zakładaniu lokaty bankowej powinieneś oczywiście zwrócić uwagę na wysokość oprocentowania, ale nie tylko. Duże znaczenie ma też to, czy jest ono stałe czy zmienne. Tak samo ważny jest sposób kapitalizacji odsetek.


Uwaga! Im częstsza kapitalizacja, tym lepiej, bo po każdym miesiącu otrzymasz odsetki, które możesz wypłacić lub dalej lokować.

Jak założyć lokatę bankową?

Żeby założyć lokatę terminową, musisz zawrzeć z bankiem imienną umową. Najpopularniejsze w naszym kraju są lokaty bankowe o standardowych terminach:
  • miesięczna, kwartalna, półroczna i roczna.
Uwaga! Banki mogą namawiać Cię do założenia lokaty długoterminowej (5-, 10-letniej), by w ten sposób bardziej Cię ze sobą związać.

Jaka lokata da Ci największy zysk?

Pod względem zysków najchętniej wybierane są lokaty strukturyzowane i lokaty z funduszem.
Uwaga! W przypadku lokaty z funduszem część środków lakowana jest na standardowej, choć wysoko oprocentowanej lokacie, a część w funduszu inwestycyjnym. W lokacie strukturyzowanej bank cześć środków inwestuje w bezpieczne instrumenty (np. lokaty), a część w inne instrumenty finansowe (np. opcje rynku złota czy nieruchomości).

Lokata lokacie nierówna

Jeżeli nie możesz zamrozić swoich pieniędzy na rok lub więcej, to z myślą o takich właśnie klientach banki proponują lokaty o krótszym okresie, nawet jednodniowym. Możesz również dobrać lokatę w zależności od wysokości oprocentowania.

Podział lokat bankowych według okresu ich trwania

Najpopularniejsze są lokaty:
  • miesięczna, kwartalna, półroczna i roczna.
Uwaga! Banki mają też w swojej ofercie lokaty o bardzo krótkim okresie np. 1-tygodniowe lub nawet 1-dniowe, tzw. O/N (overnight) lub bardzo długie 5–10-letnie.

Podział lokat według stopy procentowej

  • stała stopa procentowa – stosuje się ją przy krótkich terminach, daje pewność,że nie ulegnie zmianie w czasie trwania lokaty;
  • zmienna stopa procentowa – stopa procentowa, która jest zależna od zmian stóp procentowych NBP oraz innych czynników zewnętrznych, może ulec zmianie w trakcie trwania lokaty,
  • progresywna stopa procentowa – oprocentowanie rośnie wraz z kwotą oraz długością lokaty.
Uwaga! Na im dłuższy okres zdeponujesz swoje pieniądze, tym wyższe otrzymasz oprocentowanie. Podobnie jest z kwotą lokaty, im wyższa, tym lepsze oprocentowanie możesz otrzymać.
  • progowa stopa procentowa – choć nie występuje oficjalnie – możesz ją spotkać w niektórych bankach.

Podział lokat według sposobu naliczania (kapitalizacji) odsetek

  • codziennie (overnight), tygodniowo, miesięcznie, kwartalnie.

Zalety lokaty bankowej

  • do otwarcia lokaty będziesz potrzebował niewielkiego kapitału (np. 1000 zł);
  • lokata daje pewny, ściśle określony zysk;
  • nie musisz śledzić sytuacji rynkowej i czynników, które mogą mieć znaczny wpływ na zmianę wartości lokaty.

Wady lokaty bankowej

  • na czas trwania lokaty kapitał zostaje zamrożony;
  • utracisz znaczną część odsetek w w przypadku zerwania lokaty przed terminem;
  • zysk jest stosunkowo niski w porównaniu z innymi bardziej zaawansowanymi formami inwestowania pieniędzy. 

A może tak obligacje skarbowe?

Obligacje skarbowe (papiery dłużna Skarbu państwa) należą na najbezpieczniejszych papierów wartościowych. Dają praktycznie całkowitą pewność osiągnięcia satysfakcjonującego zysku.
Uwaga! Sprzedając Ci obligacje skarbowe, państwo zaciąga u Ciebie dług, a jednocześnie gwarantuje, że spłaci zaciągnięty dług w określonym i nieprzekraczalnym terminie.
Poza największym dostępnym na rynku bezpieczeństwem, gwarantowanym całym majątkiem państwa, obligacje skarbowe zapewniają atrakcyjną rentowność i wysoki zysk.
Uwaga! W przypadku obligacji skarbowych możesz dopasować sposób otrzymywania odsetek do swoich potrzeb - bieżących lub długoterminowych.

Jak kupić obligacje skarbowe?

Możesz to zrobić na kilka sposobów. Obligacje skarbowe dostępne są w sieci PKO BP.  Ich sprzedażą zajmuje się ponad tysiąc oddziałów PKO BP, a także Punkty Obsługi Klientów Domu Maklerskiego PKO BP.
Uwaga! Punkty sprzedaży zapewniają pełną obsługę obligacji, a to oznacza, że jeżeli będziesz chciał dokonać zmiany obligacji na papiery z nowej emisji lub wypłacić odsetki możesz tego dokonać w dowolnym oddziele, niezależnie to tego, gdzie miała miejsce transakcji zakupu. 
Żeby zainwestować w obligacje skarbowe nie musisz wychodzić z domu, bo operacje zakupu możesz przeprowadzić przez internet (taką możliwość mają np.posiadacze konta Inteligo PKO BP).

W obligacje skarbowe można również zainwestować telefonicznie – dzwoniąc pod numer 801 310 210 w godzinach od 8 do 20 bądź 81 535 66 55 dla połączeń z telefonów komórkowych i z zagranicy.

Chcesz inwestować? Warto przeczytać!

Te książki warto przeczytać:

1. Inwestuj we własny etat»
Bogać się pracując na etacie, bez względu na obecny stan Twojego konta.

2. Inwestuj we własny dług»
Zarządzenie finansami osobistymi może być proste. O tym jak uniknąć pętli zadłużenia i kontrolować swoje finanse osobiste i nie tylko...

3. Inteligentne inwestowanie»
21 praktycznych wskazówek, jak mądrze inwestować i powiększać zawartość swojego portfela.

4. Inwestowanie w srebro i złoto»
Zapoznaj się z książką, która od czasów "Jak inwestować w złoto i srebro" Michaela Maloneya jest najświeższym i najpełniejszym kompendium w dziedzinie inwestowania w metale szlachetne.

Komentarze

Czytaj także...