Egzekucja alimentów przez komornika





Komornik i egzekucja alimentów 

Wyrok zasądzający alimenty to dopiero początek walki o to świadczenie. W sytuacji, gdy pozwany rodzic nadal nie chce płacić, trzeba go do tego zmusić. Jak to zrobić?

Są dwa wyjścia:
  • gdy pozwany rodzic ma stała pracę, zanieś wyrok prawomocny, opatrzony klauzulą wykonalności, jego pracodawcy. Ma on obowiązek co miesiąc potrącać z wynagrodzenia dłużnika określoną przez sąd kwotę. Ale nie więcej niż 3/5 pensji netto. Natomiast w przypadku nagrody z zakładowego funduszu nagród, tzw. trzynastka czy udział w zysku mogą być zajęte w całości. 
Uwaga! Gdy niesolidny rodzic jest rencistą (emerytem), wyrok zależy złożyć w ZUS.
  • możesz powierzyć prowadzenie egzekucji komornikowi.


Jak skutecznie wyegzekwować świadczenia alimentacyjne wraz z wzorami pism sądowych i egzekucyjnych...  

Masz zasądzone alimenty, ale nie wiesz, jak je wyegzekwować? Oto eBook, który Ci w tym pomoże! Znajdziesz tu nie tylko informacje, jak walczyć o egzekucję swoich alimentów, ale również wszystkie potrzebne pisma, m.in.: pozew o alimenty, wniosek o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności czy skargę na czynność komornika. Nie poddawaj się bez walki – te pieniądze Ci się należą! 

Kliknij i sprawdź»

Egzekucja komornicza alimentów

Najpierw musisz go wybrać. Nie ma tutaj rejonizacji i masz prawo zdecydować się na kogo chcesz, ale ze względów praktycznych i ewentualnych kosztów najlepiej powierzyć egzekucję alimentów komornikowi właściwemu dla miejsca zamieszkania dłużnika.

Następnie wypełnij wniosek o egzekucję alimentów i złóż go u komornika. Formularz dostaniesz w kancelarii komorniczej (możesz poprosić jej pracownika o pomoc w wypełnieniu) lub skorzystać ze wzoru.

Wzór wniosku o wszczęcie egzekucji alimentów 

Uwaga! Wraz z wnioskiem złóż odpis orzeczenia sądu wraz z klauzulą wykonalności i podaj wszystkie znane Ci dane dłużnika (NIP, PESEL, adres zamieszkania, miejsce pracy itd).
Zlecając egzekucję alimentów, nie musisz wskazywać komornikowi, z czego ma prowadzić egzekucję, bo to on ma obowiązek ustalić, gdzie dłużnik mieszka, pracuje, jakie ma inne dochody czy majątek. Podanie tych informacji przyspieszy sprawę.
Uwaga! Jeśli dłużnik alimentacyjny ma dom lub mieszkanie, możesz domagać się wszczęcia postępowania egzekucyjnego z tej nieruchomości. Wówczas we wniosku wskazujesz konkretną nieruchomość, jej położenie, adres, ewentualnie numer księgi wieczystej. Gdy dłużnik, mimo powiadomienia, nie chce płacić, musisz złożyć do komornika wniosek o dokonanie opisu i oszacowanie.
Za prowadzenie egzekucji alimentów komornik pobiera opłatę, którą obciąża dłużnika.  Koszty komornicze wynoszą 8% wyegzekwowanej kwoty, jeśli jest ściągana z wynagrodzenia za pracę lub rachunku bankowego lub 15% przy egzekucji z nieruchomości.




Komornik zwleka z egzekucją alimentów

Jeżeli stwierdzisz, że komornik działa opieszale, możesz złożyć na niego skargę do sądu okręgowego, na terenie którego działa. Masz prawo żądać odszkodowania (do 10 tys. zł).
Uwaga! Jeśli natomiast uważasz, że nie robi on nic w Twojej sprawie, możesz złożyć skargę na jego bezczynność. Należy ją skierować do prezesa sądu rejonowego, przy którym działa komornik (opłata - 100 zł). Masz na to 7 dni, od kiedy dowiedziałeś się, że komornik, postępuje niewłaściwie. Skarga na bezczynność lub opieszałość komornika w sprawie o alimenty jest zwolniona z opłat sądowych.

Pomoc gminy przy egzekucji alimentów

Gdy dłużnik alimentacyjny uchyla się od pracy, komornik powinien powiadomić o tym gminę (wójta, burmistrza), na terenie której mieszka zobowiązany do alimentów. Ta może skierować dłużnika do prac interwencyjnych (np. sprzątanie terenu).
Uwaga! Za odmowę grozi mu prokurator (i do 2 lat pozbawienia wolności za uchylanie się od płacenia alimentów).

Za niepłacenie alimentów można też trafić do Krajowego Rejestru Długów. O wpisanie na listę dłużników może wystąpić:
  • wójt, burmistrz lub prezydent miasta lub komornik, gdy zaległość jest starsza niż 6 miesięcy;
  • komornik po roku zalegania z alimentami;
  • Ty, jako wierzyciel, jeśli dłużnik zalega z płatnością co najmniej 60 dni, a kwota długu przekracza 200 zł (musisz tylko wcześniej wezwać do płacenia).
Także starosta może zdopingować niesolidnego rodzica do płacenia, zabierając mu prawo jazdy, ale tylko tego, który zalega z alimentami dłużej niż pół roku. Jeśli spłaci przynajmniej połowę zaległości, to prawa jazdy nie straci.

Komentarze

Czytaj także...