Przegląd techniczny auta

Przegląd techniczny auta - ważne zmiany

Działa już zmodernizowany system danych o samochodach. Nowa wersja Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK 2.0) miała zacząć działać dopiero za pół roku, ale została uruchomiona już 13 listopada.



Dzięki temu kierowcy zyskali łatwy dostęp do wielu informacji, które przydadzą się zwłaszcza wówczas, gdy ktoś chce kupić używane auto.


Do bazy tej trafiają teraz m.in. dane ze stacji kontroli pojazdów czy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, a to oznacza nie tylko ułatwienia, ale również - dla niektórych właścicieli starszy aut - kłopoty.

Uwaga! Zmienią się bowiem zasady wykonywania przeglądów technicznych aut
 Kierowany mają tutaj niestety wiele na sumieniu. Kontrola Najwyższej Izby Kontroli badań przeprowadzonych w stacjach diagnostycznych pokazała jak ogromna jest skala nadużyć.

Dla przykładu: w Braniewie diagnosta przepuścił auto z przegniłymi progami. Nie zauważył pięciu dziur, z których jedna miała 8 na 53 cm! Nie zauważono też wycieków spowodowanych brakiem korków wlewu oleju i płynu do spryskiwaczy.

Pozorny przegląd auta

Teraz bardzo trudno będzie go zrobić. Czyli zapłacić za pieczątkę w dowodzie rejestracyjnym, nawet bez obejrzenia pojazdu przez uprawnionego diagnostę.

Uwaga! Od 13 listopada za przegląd techniczny auta trzeba będzie zapłacić z góry. Opłata ewidencyjna nie będzie pobierana za wpis (tak było dotychczas), ale za przeprowadzony przegląd. Tak wiec zapłacisz także wtedy, gdy on wynik negatywny. Co więcej -  ta informacja od razu zostanie zapisana w bazie.

Tak więc trudno będzie jeździć od stacji do stacji - bez naprawy auta - z nadzieją, że jednak uda się dostać pieczątkę. Dostęp do tych informacji będzie miała m.in. policja, a także inni kierowcy - potencjalni nabywcy auta.

Nowe przepisy mają zmniejszyć nieprawidłowości na stacjach diagnostycznych, bo zmieni się ich nadzór. Teraz będą one podlegać nie pod starostów, ale pod władzę centralne, a dokładniej - pod Transportowy Urząd Techniczny.

Co możesz sprawdzić?

Na stronie www.historiapojazdu.gov.pl możesz sprawdzić informacje na temat auta, które chcesz kupić. Wystarczy, ze wpiszesz numer rejestracyjny, VIN oraz datę pierwszej rejestracji. Będziesz miał m.in. dostęp do informacji o danych technicznych auta (np. średnim zużyciu paliwa, emisji CO2 i pojemności silnika).

Są też dane o:
  • świadectwie homologacji;
  • dacie wydania dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu;
  • ważności polisy OC;
  • historii badań technicznych (w tym o stanie licznika);
  • obecnym i poprzednich właścicielach i posiadaczach pojazdu;
  • zabezpieczeniach na pojeździe, zajęciu przez komornika czy też zabezpieczeniach majątkowych. 

Komentarze

Czytaj także...