Porada prawna online cz. 7

Jak nie stracić refundacji na leki?


Procedury z publicznej służbie zdrowia często są zawiłe i ciężkie do zrozumienia. Nie zawsze też dowiadujemy się na czas, że coś się zmieniło, a tymczasem warto je znać, bo wiele z nich może ułatwić Ci życie, a ich nieznajomość może narazić Cię na straty finansowe.







To szczególnie ważne, gdy przyjmujesz wiele różnych leków zalecanych przez różnych lekarzy.


Lek spadł z listy leków refundowanych



Co dwa miesiące Minister zdrowia ogłasza w obwieszczeniu wykaz leków refundowanych. Na listę zawsze wpisywane są nowe leki, ale inne tracą refundację lub nadal są refundowane, ale w mniejszym stopniu.

Jeśli twój lek wykreślono z listy leków refundowanych lub stał się znacznie droższy:
  • ustal nazwę tzw. substancji czynnej leku (znajdziesz ją na opakowaniu i ulotce leku) lub zabierz opakowanie ze sobą do apteki;
  • zapytaj farmaceutę o inne leki z tą samą substancją czynną lub o podobnym działaniu, które są na liście leków refundowanych;
  • poproś lekarza o receptę na lek z refundacją
Czasem lek jest w dalszym ciągu refundowany, ale w innej postaci, np. kropli lub syropu zamiast pigułek - zapytaj o to w aptece.

Uwaga! Na liście refundacyjnej jest nawet po kilka leków o rożnych nazwach, ale z tym samym składem, postacią i dawką. Zapytaj w aptece, który z nich jest najtańszy. 

Leki 75+ zalecone przez lekarza specjalistę


Receptę na lek z listy 75+ może wypisać tylko lekarz lub pielęgniarka POZ.  Jednak leczenie z zastosowaniem bezpłatnych leków dla seniorów zazwyczaj prowadzą lekarze specjaliści (np. kardiolog, neurolog), którzy nie mają uprawnień do wypisywania recept na leki z listy 75+.

Aby otrzymać bezpłatne leki z listy 75+ wypisane przez lekarza specjalistę:
  • poproś, aby specjalista sporządził pisemną informację dla lekarza POZ na temat zdiagnozowanej choroby i leczenia, wpisując wszystkie zalecone Ci leki, ich postać (np. krople, tabletki), dawki i okres ich stosowania;
  • ta informacja będzie podstawą do przepisania Ci leków bezpłatnych przez lekarza lub pielęgniarkę POZ.
Uwaga! Lista leków 75+ wciąż jest uzupełniana, więc lekarze nie zawsze wiedzą, czy dany lek jest na liście. Przed wizytą dowiedz się w aptece, czy leki, które przyjmujesz, są objęte programem 75+. Jeśli okaże się, że nie - poproś o nazwy leków o podobnym składzie z listy i zapisz je. Podczas wizyty zapytaj lekarza, czy może Ci je wypisać zamiast stosowanych dotąd leków odpłatnych. 

Nie możesz wykupić leków z całej recepty i bierzesz odpis


Gdy nie możesz wykupić wszystkich leków (np. masz przy sobie za mało pieniędzy lub któregoś z leków nie ma w aptece), masz prawo wykupić tylko część recepty, a na pozostałe leki farmaceuta sporządzi wtedy tzw. odpis recepty.

Uwaga! Leków, które znajdą się na odpisie, nie będziesz mógł wykupić z refundacją - nawet jeśli zostały wypisane jako refundowane!
Aby nie stracić refundacji leków:
  • w pierwszej kolejności wykup leki refundowane, aby na odpisie znalazły się tylko leki bez refundacji;
  • lub wstrzymaj się z wykupem całej recepty: jest ważna 30 dni, a na antybiotyk 7 dni - liczonych od daty wystawienia lub daty realizacji. Odpis jest ważny tyle sami, ile recepta.
Uwaga! Aptekarze nie muszą obowiązkowo informować o tańszych zamiennikach leków nierefundowanych i niewymagających recepty, ale zawsze możesz o nie dopytać.

Recepta bez kolejki 


Recepta na zapas (tzw. recepta odroczona) - każdy lekarz ma prawo wypisać do 12 recept na następujące po sobie okresy stosowania, nieprzekraczające łącznie 360 dni stosowania. Wykupuje się je stopniowo (nie od razu), gdyż na każdej wpisana jest inna data realizacji.


Recepta na dłuższy czas - lekarz ma prawo wypisać receptę na dłuższy czas stosowania: maksymalnie na 120 dni na jednej recepcie.
Uwaga! Taką receptę trzeba wykupić jednorazowo.
Recepta bez wizyty (tzw. porada recepturowa) - przeznaczona dla pacjentów, którzy przyjmują leki na stałe, a mają trudności z przychodzeniem na wizyty. W dokumentacji medycznej pacjenta lekarz wpisuje informację, że stan zdrowia uzasadnia wypisywanie recepty bez wizyty.

Wtedy receptę (wyłącznie leki przyjmowane stale) można zamówić np. przez telefon lub w okienku rejestracji. Odbiera się ją w rejestracji osobiście lub przez inną osobę.

Komentarze

Czytaj także...