Porada prawna online cz. 5




Jak chronić pieniądze?

Na pewno masz konto w banku i używasz wydawane do niego karty. Korzystaj z nich rozważnie, aby nie stracić.

Jak chronić pieniądze: pilnuj kart!

Płacąc rachunek w sklepie, punkcie usługowym lub w restauracji, nie spuszczaj karty z oczu. Nie pozwól sprzedawcy ani kelnerowi chować ją pod ladą lub wychodzić z nią na zaplecze. Gdy terminal płatniczy znajduje się w niewidocznym dla Ciebie miejscu, np. pod ladą, poproś, aby postawiono go na ladzie.


Uwaga! Naucz się PIN-u na pamięć. Nie zapisuj go na kartce i nie trzymaj w portfelu razem z kartą, Nie udostępniaj go nikomu, nawet najbliższej rodzinie. Ujawnienie PIN-u jest złamaniem umowy zawartej z bankiem. W razie kradzieży pieniędzy z konta stracisz prawo do odszkodowania. 

Jak chronić pieniądze: przyjrzyj się bankomatowi 

Urządzenie to przestępcy mogą wykorzystać do nielegalnego kopiowania danych z paska magnetycznego karty. Robią to najczęściej, umieszczając:
  • miniaturowy skaner w otworze czytnika kart, który kopiuje pasek magnetyczny;
  • nakładkę na klawiaturze, aby przechwycić numer PIN;
  • miniaturową kamerę nad klawiaturą. 
Bezpieczniej jest korzystać z tych samych bankomatów. Wtedy łatwiej zauważysz, ze zamontowano w nich jakieś nowe elementy. Najlepiej jeśli będą to urządzenia w placówkach banku albo w innych miejscach objętych stałym monitoringiem.
Uwaga! Jeśli bankomat wygląda podejrzanie, nie korzystaj z niego. 

Jak chronić pieniądze: konto internetowe 

Korzystanie z konta internetowego jest wygodne. Masz dostęp przez całą dobę i możesz robić darmowe przelewy. Banki dbają o bezpieczeństwo klientów, ale Ty też bądź ostrożny.

Logując się na stronie banku, używaj komputera z antywirusowym programem. Zawsze sprawdzaj, czy transmisja danych ze strony jest odpowiednio zabezpieczona (znaczek kłódki widoczny przy pasku adresu w przeglądarce).
Uwaga! Nikomu nie udostępniaj loginu ani hasła do konta. 

Jak chronić pieniądze: potnij paragony 

Pokwitowania z bankomatów oraz ze sklepów, w których płaciłeś kartą, faktury zawierają cenne dla złodziei informację. zanim wyrzucisz dokumenty do kosza, najpierw je zniszcz. Podrzyj albo potnij nożyczkami.
Uwaga! Wszelkie druki, na których widnieją Twoje dane (imię i nazwisko, PESEL, adres zamieszkania), a także pełny numer karty, mogą zostać wykorzystane przez oszustów. 

Jak chronić pieniądze: zakupy przez internet 

Przede wszystkim pamiętaj, aby kupować wyłącznie w wiarygodnych i bezpiecznych sklepach internetowych. Podczas transakcji i płatności kartą e-sklep może od Ciebie żądać:
  • 16-cyfrowego numeru karty;
  • daty jej ważności;
  • typu, np. Visa;
  • kodu CVV2 lub CVC2, który znajduje się przy pasku podpisu na odwrocie karty i powinien być znany tylko jej posiadaczowi.
Sklep nie może wymagać podania innych danych, np. numeru PIN.

Jak chronić pieniądze: gdy stracisz kartę...

Zgubienie lub kradzież karty natychmiast zgłoś w banku. Możesz również zadzwonić na uniwersalną infolinię: 828 828 828. od momentu zgłoszenia bank przejmie odpowiedzialność za użycie karty.

Jeśli złodziej posłużył się nią wcześniej i płacił z użyciem PIN-u, stracisz nie więcej niż równowartość 150 euro, przy płatnościach zbliżeniowych - równowartość 50 euro.

Komentarze

Czytaj także...