Spółdzielnia socjalna jak założyć?

Spółdzielnia socjalna - jak założyć?

Spółdzielnia socjalna może być założona przez minimum pięć bezrobotnych osób.  Na początku należy przygotować, a na pierwszym walnym zgromadzeniu uchwalić statut spółdzielni socjalnej, który powinien zawierać:


Kolejnym krok to rejestracja spółdzielni socjalnej w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) (bezpłatnie).

Dokumenty potrzebne do rejestracji spółdzielni socjalnej w KRS

Należy złożyć:
  • wniosek o rejestrację spółdzielni;
  • statut spółdzielni przyjęty przez jej członków;
  • uchwałę z walnego zgromadzenia o przyjęciu statutu spółdzielni;
  • listę założycieli spółdzielni wraz z ich adresami;
  • uchwały walnego zgromadzenia o powołaniu spółdzielni oraz jej organów (gdy spółdzielnia jest niewielka to jest to tylko zarząd) wraz z protokołem z założycielskiego walnego zgromadzenia;
  • dokumenty potwierdzające, że każdy członek ma prawo założyć spółdzielnie (może to być np. zaświadczenie z urzędu pracy w przypadku bezrobotnych). 

Złożenie wniosku o rejestrację spółdzielni socjalnej

Członkowie zarządu muszą, w ciągu 7 dni od dnia zamknięcia zebrania założycielskiego, złożyć we właściwym sądzie wniosek o rejestrację spółdzielni socjalnej w Krajowym Rejestrze Sądowym wraz z wymaganymi dokumentami (art. 22 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym). W KRS należy złożyć oryginały dokumentów lub poświadczone notarialnie kopie.

Prawidłowo wypełniony wniosek o rejestrację spółdzielni socjalnej wraz z załącznikami można zanieść do biura podawczego KRS (osobiście, przez kuriera) lub wysłać listem poleconym. Dobrze jest poprosić w sądzie o opieczętowanie jednego kompletu dokumentów (formularzy wraz z załącznikami), który włączymy do archiwum spółdzielni socjalnej i będzie on jednocześnie stanowił dla nas potwierdzenie złożenia wniosku.

Jeśli członkowie zarządu chcą uwierzytelnić podpisy przed pracownikiem sądu, muszą zgłosić się osobiście w momencie składania wniosku o rejestrację spółdzielni socjalnej. Osoby te powinny posiadać przy sobie dowód tożsamości. Jeśli wyślemy wniosek listem poleconym wtedy potwierdzeniem złożenia dokumentów będzie dowód nadania na poczcie. 

Czas oczekiwania na rejestrację spółdzielni socjalnej

Na rozpatrzenie wniosku sąd rejestrowy ma 14 dni od daty złożenia/wpłynięcia wniosku (art. 20a ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym).

Informacja o rejestracji spółdzielni socjalnej

Sąd rejestrowy przysyła informacje o zarejestrowaniu (uzyskaniu osobowości prawnej) spółdzielni socjalnej listem poleconym na podany adres korespondencyjny (adres ten wpisujemy w formularzu KRS-W5). Przysłany odpis zawiera dane o numerze KRS, pod jakim podmiot został wpisany do rejestru, a także wszelkie dane identyfikujące spółdzielnię socjalną (m.in. adres, osoby wybrane do zarządu, informacje o rodzajach prowadzonej działalności gospodarczej).
Uwaga! Dokument o wpisie do KRS jest podstawową informacją o spółdzielni socjalnej. Jest także niezbędny przy uzyskiwaniu numeru REGON, konta bankowego oraz numeru NIP.

Odmowa rejestracji spółdzielni socjalnej

Sąd rejestrowy odmawia zarejestrowania, jeśli spółdzielnia socjalna nie spełni wymaganych warunków, np. wówczas, kiedy statut nie jest zgodny z obowiązującym prawem bądź nieprawidłowo wypełniliśmy formularze, czy też nie złożyliśmy kompletu wymaganych dokumentów i podpisów.

Odwołanie od postanowienia KRS w postępowaniu rejestrowym

Jeśli uznamy, że rozpatrujący wniosek nie ma racji możemy odwołać się od decyzji nie zarejestrowania spółdzielni socjalnej do sądu rejonowego. Skargę taką musimy wnieść w ciągu 7 dni od dnia otrzymania z sądu postanowienia referendarza. Jeśli wniesiemy/ złożymy taką skargę, to postanowienie referendarza przestaje obowiązywać (traci moc).

Sąd rejonowy rozpatruje skargę jako sąd I instancji. Jeśli nie zgodzimy się również z wyrokiem sądu rejonowego, możemy odwołać się (apelacja) do sądu okręgowego. Wnosimy ją za pośrednictwem sądu rejonowego (I instancji) do sądu okręgowego (II instancji) w terminie 2 tygodni od dnia otrzymania odpisu postanowienia z sądu rejonowego wraz z uzasadnieniem.

Od postanowień sądu II instancji w sprawie wpisu do KRS przysługuje możliwość odwołania się (kasacja) do Sądu Najwyższego. Tę wnosi się do sądu, który wydał zaskarżone postanowienie w terminie miesiąca od dnia doręczenia skarżącemu orzeczenia.

Spółdzielnia socjalna nabywa osobowość prawną dopiero w momencie rejestracji, a nie jej powołania. To samo odnosi się do kwestii rozpoczęcia działalności gospodarczej. Jeśli spółdzielcy chcą zarejestrować spółdzielnię socjalną, a nie zamierzają od razu rozpoczynać działalności gospodarczej, powinni podjąć odpowiednią uchwalę o terminie rozpoczęcia działalności. Spółdzielnia socjalna ma na to 12 miesięcy od daty rejestracji w KRS. 

Dotacja na założenie spółdzielni socjalnej 

Teraz trzeba udać się do urzędu pracy, w którym można dostać jednorazową dotację na założenie spółdzielni socjalnej. Udzielna jest ona przez starostę za pośrednictwem urzędu pracy. 
Uwaga! Dotacja nie może przekroczyć 4-krotności przeciętnego wynagrodzenia na jednego członka założyciela albo 3-krotność w przypadku pozostałych członków. 

Inne ułatwienia dla zakładających spółdzielnię socjalną  

Gdy założysz spółdzielnie socjalną, możesz dostać refundację składek dla pracowników (na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe). Pieniądze te wypłaca starosta za pośrednictwem urzędu pracy.

Co jeszcze trzeba zrobić zakładając spółdzielnię socjalną?

Musisz jeszcze założyć konto, na które wpłacisz pieniądze z funduszu założycielskiego i wpisowe, a także udziały członków spółdzielni. Postaraj się też o NIP, REGON, zgłoś się do ZUS-u, urzędu skarbowego i PIP.

Książki, które warto przeczytać

Książki, które mogą Ci pomóc w rozwinięciu swojego biznesu:

1.  Jak wygrać w biznesie?»
Poznaj fachową instrukcję od A do Z realizacji własnej działalności, tak by cieszyć się niesłabnącymi dochodami. 

2. Grow Your Business - Powiększ swój biznes»
Dostaniesz gotowy przepis, jak poukładać Twoją firmę w taki sposób, aby mieć więcej wolnego czasu dla siebie i dla rodziny.

3. Zwycięska przewaga w biznesie»
Jak budować trwałe relacje z klientem w taki sposób, aby wracał do Ciebie po więcej? Na czym polega zwycięska przewaga w biznesie?

4.  Strategia sukcesu firmy»
W jaki sposób prowadzić coraz bardziej dochodowy biznes i mieć więcej czasu dla rodziny, przyjaciół i na własne przyjemności?

5. Program Rozwoju Firmy»
Dowiedz się, dlaczego Przyjazne Firmy zarabiają więcej i przynoszą więcej satysfakcji ich właścicielom.

Komentarze

Czytaj także...