Przejdź do głównej zawartości

BIK Biuro Informacji Kredytowej

Historia kredytowa w Biurze Informacji Kredytowej (BIK)

Do Biura Informacji Kredytowej (BIK-u) trafiają informacje o wszystkich kredytach zaciągniętych w bankach oraz o tym, jak je spłacamy. Ten rejestr kredytów powstał po to, by banki wiedziały, czy stać nas na kredyt i czy jesteśmy solidnym dłużnikiem.


Do BIK-u przesyłane są wszystkie informacje o naszych kredytach zaciągniętych w bankach i SKOK-ach. Rejestrowane są także nasze wnioski kredytowe, nawet jeśli się rozmyślimy i nie pożyczymy pieniędzy.

Uwaga! Banki i SKOK-i nie mają swobodnego dostępu do tych informacji. By uzyskać dane o naszych zobowiązaniach i tego jak je spłacamy lub spłacaliśmy, musimy wyrazić na to zgodę. 

Dobra historia kredytowa w BIK

To bardzo ważne. Warto mieć dobrą historię kredytową w BIK, niż nie mieć jej wcale. Powinny o tym pamiętać zwłaszcza osoby, które planuj kupić mieszkanie na kredyt. Jeśli nie lubią nić kupować za pożyczone pieniądze, warto by złamały tę zasadę i zdecydowały się na jeden lub dwa zakupy na raty.

Uwaga! Gdy zakupy zostaną spłacone w terminie, będziemy wtedy dla banku wiarygodnym klientem. Dlatego nie można traktować BIK-u jak czarnej listy dłużników, bo ok. 90% informacji tam zgromadzonych to dane pozytywne. 

BIK przedstawia bankom i SKOK-om nasza historię kredytową w formie tzw. oceny scoringowej (punktowej) - po prostu - im więcej punktów mamy, tym jesteśmy wiarygodniejszym klientem. Każdy z nas może mieć dostęp do swojej historii kredytowej.

Jak sprawdzić historię kredytową w BIK? 

Można to zrobić na stronie internetowej BIK. Należy przygotować numer PESEL, skan lub zdjęcie dowodu osobistego oraz numer rachunku, z którego wykonamy przelew identyfikacyjny na kwotę 1 zł (nie może to być konto wspólne ani formowe).

Uwaga! Konto w BIK można też założyć przez bankowość internetową niektórych banków (Pekao S.A, Inteligo, PKO BP, Idea Bank, PBS Bank). 

Podstawowe konto w BIK jest bezpłatne - mamy prawo raz na sześć miesięcy bezpłatnie otrzymać informacje, które banki przekazują na nasz temat do BIK-u (bez oceny punktowej). W ramach konta Premium (79 zł/rok) możemy otrzymać 12 rozszerzonych raportów (z oceną punktową).

Uwaga! Konto w BIK ma jeszcze jeden plus - dzięki niemu możemy błyskawicznie zastrzec skradziony lub zgubiony dokument tożsamości. Informacja ta w ciągu kilku minut dotrze do wszystkich banków i nikt nie będzie mógł np. wyłudzić kredytu na nasz dane. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wzór upomnienia dla pracownika

Kara upomnienia dla pracownika wzór Pracodawca ma prawo zastosować wobec pracownika, który nie przestrzega ustalonej organizacji oraz porządku w procesie pracy, przepisów BHP, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy:

Jak napisać pozew o rozwód?

Wzór pozwu o rozwód
1. Powód i pozwany Powód to osoba, która wnosi pozew o rozwód (może nim być każdy z małżonków), a pozwanym jest małżonek, z którym powód chce się rozwieść. W tym miejscu wpisuje się swoje dane (imię, nazwisko, dokładny adres), a niżej zamieszcza się dane małżonka.

Pozew o alimenty na dziecko wzór

Wzór pozwu o alimentyAlimentów na dziecko można domagać się, gdy nie mamy ślubu lub jesteśmy rozwiedzeni, a nawet, jeśli pozostajemy jeszcze formalnie małżeństwem, ale syn lub córka na stałe przebywają z nami i jest pod nasza opieką.