Dodatkowy urlop macierzyński 2015

Dodatkowy urlop macierzyński 


Dodatkowy urlop macierzyński jest nieobowiązkowym urlopem, z którego może skorzystać pracownik bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego przysługującego na ogólnych zasadach.




Wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego 


To:

  • do 6 tygodni w razie urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie;
  • do  8 tygodni w razie urodzenia bliźniąt lub większej ilości dzieci przy jednym porodzie. 
Uwaga! Jeżeli chcesz skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego, to musisz wystąpić do pracodawcy z pisemnym wnioskiem w tym zakresie na co najmniej 14 dni przed datą jego rozpoczęcia.  

Zasady dodatkowego urlopu macierzyńskiego 


Musi on być podzielony na 2 części, która każda musi obejmować okres tygodnia lub wielokrotności bezpośrednio po zakończeniu korzystania przez pracownicę z podstawowego urlopu macierzyńskiego.

Uwaga! W przypadku podziału dodatkowego urlopu macierzyńskiego na części, druga z nich musi następować bezpośrednio po zakończeniu pierwszej. 

Dodatkowy urlop macierzyński dla pracownika-ojca 


Prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego przysługuje również pracownikowi-ojcowi wychowującemu dziecko. Uzyska je zarówno wtedy, gdy pracownica wykorzysta cały przysługujący jej podstawowy urlop macierzyński, jak i wówczas, gdy po wykorzystaniu co najmniej 14 tygodni podstawowego urlopu macierzyńskiego po porodzie zrezygnuje z jego części na rzecz pracownika-ojca.

Uwaga! Składając wniosek o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego ojciec dziecka musi wskazać w nim termin zakończenia urlopu macierzyńskiego przez matkę. 
Wniosek o dodatkowy urlop macierzyński należy złożyć w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. We wniosku należy podać termin zakończenia  urlopu macierzyńskiego, a jeśli wniosek dotyczy drugiej części dodatkowego urlopu macierzyńskiego – termin zakończenia pierwszej części tego urlopu oraz okres dotychczas wykorzystanego urlopu.

Komentarze

Czytaj także...