Praca na zwolnieniu lekarskim

Czy na zwolnieniu lekarskim można pracować?

Każda praca zarobkowa, która jest wykonywana w czasie zwolnienia lekarskiego może stanowić podstawę do tego, ze ZUS nakaże zwrot otrzymanego przez pracownika zasiłku chorobowego.

Uwaga! I to wraz z odsetkami.
Dowodzi tego np. niedawny wyrok Trybunału Konstytucyjnego (TK), który dotyczył prawniczki, która w czasie, gdy była na zwolnieniu lekarskim z powodu urazu psychicznego, udziela porad prawnych (w ramach umowy-zlecenia).

Kontrola ZUS 

Podczas przeprowadzonej kontroli ZUS dowiedział się o tym i nakazał zwrot ponad 17 tys. zł zasiłku chorobowego. Prawniczka odwołała się do sądu, twierdząc, ze w ramach terapii lekarze zalecali jej pracę i kontakt z ludźmi, ale w kolejnych instancjach przegrywała.

Gdy sprawą zajął się TK, uznał on że utrata prawa do zasiłku chorobowego w przypadku wykonywania odpłatnej pracy, nawet w niewielkim wymiarze i bez względu na cel tej pracy, jest zgodna z konsytuacją.

Sędzia TK Marek Zubik stwierdził:

"Jeżeli mimo pozostawania na zwolnieniu lekarskim pracownik wykonuje pracę stanowiąca źródło dochodu, wówczas - niezależnie od charakteru tej aktywności zarobkowej - brak jest konstytucyjnego uzasadnienia dla alimentowania takiej osoby przez społeczeństwo".  

Podstawa prawna: wyrok TK z 25 lutego 2014 r. (sygn akt SK 18/13). 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga