Posty

Wyświetlanie postów z październik, 2013

Pracodawca nie wyraża zgody na ruchomy czas pracy

Gdy pracodawca nie wyrazi zgody na ruchomy czas pracy W oczywistych sytuacjach (np. gdy ktoś pracuje w dziale obsługi klienta w banku czy na poczcie przy okienku czynnym od-do) pracodawca nie wyrazi zgody na ruchomy czas pracy, bo zdezorganizowałoby to pracę w całej placówce.

Indywidualny rozkład czasu pracy

Dla kogo indywidualny rozkład czasu pracy? W każdym systemie czasu pacy można zastosować indywidualny rozkład czasu pracy. Następuje to na indywidualny wniosek pracownik, który może, ale nie musi być uwzględniony przez pracodawcę.

Wymiar urlopu rodzicielskiego

Ile wynosi urlop rodzicielski?
Urlop rodzicielskiwynosi do 26 tygodni niezależnie od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie i przysługuje bezpośrednio po wykorzystaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego  (lub na warunkach macierzyńskiego).


Ruchomy czas pracy

Wniosek o korzystanie z ruchomego czasu pracy Pracownik ma prawo prosić bezpośredniego przełożonego o zastosowanie dla siebieruchomego czasu pracy.

ZUS wypłaci zaległe emerytury oraz odsetki

Wypłata wstrzymanych przez ZUS emerytur Dobra wiadomość dla osób, którym ZUS wstrzymał wypłatę świadczeń emerytalnych, bo nie zwolniły się z pracy. ZUS będzie musiał oddać zaległe emerytury i to z odsetkami.