wtorek, 12 marca 2013

Ile komornik może zabrać z emerytury?





Egzekucja komornicza z emerytury

Masz zaciągnięty kredyt, ale nie możesz go spłacić i obecnie sprawą zajmuje się komornik?


I teraz zastanawiasz się na pewno, czy może on zająć emeryturę, chociaż jest ona niewielka, a jeśli tak, to jaką jej część? Czy może zabrać coś z mieszkania?

Uwaga! Przepisy nie przewidują limitu kwoty, jaką ma prawo zając komornik, ale określają natomiast, ile musi zostać dłużnikowi na życie, czyli kwotę wolną od potrąceń komorniczych.

I tak zgodnie z nimi w wypadku egzekucji komorniczej dłużnikowi musi zostać co najmniej kwota, która jest równa 50% najniższej emerytury, która od marca 2012 r. wynosi 799,18 zł, a zatem jej połowa to 388,59 zł i tyle musi pozostać dłużnikowi.

Jeśli natomiast chodzi o ewentualne zajęcie przedmiotów, które znajdują się w mieszkaniu/domu, w którym dłużnik mieszka, to komornik ma prawo zająć tylko te, które stanowią własność dłużnika.

Gdy będzie chciał zająć inne, to wtedy dłużnik musi poinformować go, kto jest ich właścicielem, i te dane zostaną wpisane do protokołu.

Podstawa prawna: art. 845§2 i 847§ kpc oraz art. 141 ust. 1 pkt. c i art. 139 ust. 1 pkt. 5 ustawy o emeryturach.

Share:

0 komentarze: