Wypowiedzenie umowy na chorobowym

Czy pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę na chorobowym pracownika?

Uwaga! Zwolnienie lekarskie chroni przed utratą pracy tylko wtedy, gdy pracownik jest rzeczywiście chory. Pracownik, który formalnie jest na chorobowym, ale normalnie pracuje, może zostać zwolnionym z pracy.

Oczywiście może zdarzyć się tak, ze pracownik przyjdzie do pracy tylko po to, by dostarczyć zwolnienie lekarskie i wtedy pracodawca rzeczywiście nie ma prawa wręczyć mu wypowiedzenia umowy o pracę.



Ale, gdy pracownik będzie pełnił swoje obowiązki zawodowe, jak zdrowa osoba, to pomimo zwolnienia lekarskiego nie uchroni go to przed wypowiedzeniem.

Pamiętaj! Przed utratą pracy nie uchroni pracownika także odmowa przyjęcia pisma o wypowiedzeniu umowy o pracę lub jego podpisania i pójście na zwolnienie lekarskie.

Zdaniem Sądu Najwyższego: 

"jeżeli w dniu dokonania wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obecny w pracy i wykonuje swoje obowiązki, to nie korzysta z ochrony przed wypowiedzeniem umowy o pracę"

Podstawa prawna: art. 30 par. 1 pkt 2, art. 41, art. 264 par. 1 Kodeksu pracy (Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.); uchwała SN z 11 marca 1993 r. (I PZP 68/92; OSNCP 1993/9, poz. 140).

Komentarze

Popularne posty z tego bloga