Powierzenie pracownikowi innej pracy

Czasowe powierzenie innej pracy






Na podstawie art. 42 § 4 kp wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest wymagane, gdy pracownikowi powierza się, w przypadkach, które są uzasadnione potrzebami pracodawcy, inną pracę niż ta, która jest określona w umowie o pracę na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, jeśli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia za pracę, a także odpowiada kwalifikacjom pracownika.

Dla pracodawcy oznacza to, że może on w wyjątkowych sytuacjach tymczasowo przenieść pracownika do innej pracy, niż ustalono to w umowie o pracę i nie musi wtedy stosować trybu wypowiedzenia zmieniającego.

Sąd najwyższy w wyroku z dnia 5 lutego 1998 r. (I PKN 515/97) uznał,że pracą, która jest odpowiednia do kwalifikacji pracownika jest praca, która ich nie przekracza i przy której te kwalifikacje znajdą choćby częściowe zastosowanie.

Z kolei w wyroku z dnia 4 października 2000 r. (I PKN 61/00) orzekł, że pod pojęciem kwalifikacji, o jakich mowa w art. 42 § 4 kp, należy rozumieć nie tylko przygotowanie zawodowe pracownika – jego formalne wykształcenie, zdobyte doświadczenia zawodowe i potrzebne umiejętności, ale także właściwości psychofizyczne pracownika, predyspozycje psychiczne oraz zdolności do wykonywania określonych czynności z punktu widzenia zdrowia fizycznego.

Inna powierzona praca nie może rażąco odbiegać od posiadanych przez pracownika kwalifikacji zawodowych, ale taż nie może to być praca, przy której kwalifikacje posiadane przez pracownika są niepotrzebne.

Komentarze

Czytaj także...